Historia

Pierwotnie z koszalińskimi franciszkanami związany był kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (zwanym również Mariackim), wybudowany w latach 1300-1333. Do czasów Reformacji służył katolikom i odgrywał istotną rolę duszpasterską przy ośrodku sanktuaryjnym na Górze Chełmskiej. W 1534 r. kościół na cztery wieki przejęli protestanci (luteranie).

Po wojnie, w roku 1945 r., koszaliński kościół Mariacki wrócił w ręce katolików. Do Koszalina przybyli wówczas franciszkanie, którzy początkowo podjęli się opieki duszpasterskiej nad mieszkańcami całego miasta. W pierwszym okresie w mieście pracowało tylko trzech ojców. 18 maja 1951 r. w Koszalinie powstała druga parafia, działająca przy kościele Świętego Krzyża. Przez dwie kolejne dekady obsługiwali ją księża diecezjalni, chociaż niektórzy franciszkanie byli tam wikarymi.

W 1972 r. powstała diecezja koszalińsko-kołobrzeska, a Kościół Mariacki został podniesiony do rangi katedry. W tej sytuacji franciszkanie przenieśli się do kościoła pw. Świętego Krzyża, w którym posługują do chwili obecnej.